Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.
Националната опера и балет на Република Северна Македония представи „Набуко“ от Джузепе Верди в Софийската опера и балет тази вечер.
Спектакълът започна с едноминутно мълчание в памет на загиналите днес български летци.
Постановката на „Набуко“ е на италиански екип. Режисьор е Ренато Бонаюто, сценограф – Флавио Арбети, костюми – Артемио Кабаси. В главните роли бяха Марян Йованоски – Набуко, Злата Тошевска – Абигаиле, Николина Яневска – Фенена, Зоран Сотиров – Исмаел, Игор Дурловски – Захария. Диригент беше Бисера Чадловска.
Спектакълът беше гледан от президента на Република Северна Македония (РСМ) Гордана Силяновска-Давкова, служебният министър на културата на България Найден Тодоров, министърът на културата на РСМ Зоран Лютков, външният министър на югозападната ни съседка Тимчо Муцунски.
Изложба, озаглавена „Голо тяло и еротика“ и подредена в Художествена галерия „Недялко Каранешев“ в Горна Оряховица, представя 46 творби на български художници от няколко поколения.
Картините са част от личната колекция на доц. д-р Пламен Пъчев, преподавател по международни икономически отношения в Югозападния университет в Благоевград, съобщиха от пресцентъра на Община Горна Оряховица.
В експозицията са включени творби на Владимир Димитров - Майстора, Илия Бешков, Илия Петров, Васил Стоилов, Иван Лазаров. Изложбата представя имена от по-старото поколение художници, като проф. Валентин Старчев, акад. Румен Скорчев, Наум Хаджимладенов, проф. Петър Чуховски, Дора Бонева, Димитър Казаков. Отделено е място и на съвременни автори - проф. Греди Асса, проф. Маня Вапцарова, Надежда Кутева, Мария Духтева, Калин Николов, Тони и Йордан Тодорови, Илиян Савков.
Самия
Статуята на Мадоната с младенеца се завръща в ремонтираната катедрала "Нотр Дам" в Париж, съобщи АФП.
В петък вечер процесия с факли по улиците на Париж ще придружи средновековната статуя, спасена от пламъците през 2019 г., до храма.
Мадоната с младенеца беше намерена непокътната след пожара и впоследствие беше поставена в църквата "Сен Жермен Оксероа", където се намираше в продължение на пет години.
В 18:00 ч. местно време вярващите са призовани да дойдат пред църквата, която се намира близо до Лувъра. Оттам процесията ще тръгне към катедралата "Нотр Дам", където ще бъде благословена от архиепископа на Париж Лоран Улрих.
Това ще бъде и последното голямо събитие, свързано с обновяването на "Нотр Дам" след пожара и преди отварянето на 7 и 8 декември.
Статуята, която ще бъде използвана за шествието, е реплика на оригинална
Изложбата „От вода - камък“ на Теодор Генов и куратора Стефка Цанева ще бъде представена на 10 септември в столичната галерия Little Bird Place.
Експозицията ще продължи до 27 септември, информират организаторите.
По думите на куратора изложбата „От вода - камък“ трябвало да започне с резиденция и да продължи с изложба.
„Вместо от резиденция - изложба, се оказа обаче, че ще направим обратното - от изложба - резиденция (евентуално), и то по причини далеч от проектоорганизацията. Причината беше глобалната климатична криза“, обясни Цанева.
Кураторката разказва, че Лещен се оказал без вода посред лято, а температурите били високи. Така художникът Теодор Генов започнал подготовката за изложбата от неосъществената си резиденция с размисли за водата, сушата и камъните - „онези, които остават на дъното на пресъхнал
Живко Тенев-Gissen, Цочо Пеев, Александър Симов и Валери Александров бяха класирани за участие в изложбата Humor Sapiens в Сантяго де Чили. В изложбата участват 351 артисти от 65 държави с общо 691 творби, съобщават от екипа на Gissen.
Според Живко Тенев-Gissen технологичният напредък повлия на обучението и преподаването. „За мнозина този технологичен прогрес има положително въздействие върху аспекти като автономност и мотивация или технологично разбиране само по себе си. Друг пример биха били тези, известни като обърнати класни стаи, където общи обяснения или четения се правят извън класа, като се използват аудиовизуални инструменти на електронни устройства“, казва той.
По думите му има и мнения, изтъкващи злоупотребата с мобилни телефони по време на учебни часове, което отвлича вниманието на ученика от педагогическите цели и в допълнение има такива, ко
Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.
Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.
С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.
Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.
В приветствието си към участници и гости диригентът Ваня Монева отбеляза, че да пазиш българската култура и изкуство е най-голямата награда за България. Да има хора на духа – това е прекрасно. С думите „всички вие сте днешните национални герои“ тя се обърна към присъстващите и отправи сърдечни поздрави по случай днешния празник на народните будители.
Спектакълът „Съседите отгоре“ ще се играе в Летния театър в Шумен на 27 август. Режисьор на постановката е Емил Марков, сценограф е Марина Янева. На сцената са актьорите Лилия Маравиля, Силвия Петкова, Емил Марков и Иван Бърнев.
Силвия Петкова съобщи, че предстои да стартира третият сезон, в който ще се играе спектакълът "Съседите отгоре". „По време на представлението е весело, в един момент настъпва тишина, защото рязко сменяме жанра и минаваме към по-сериозна тема. Хората много се припознават, много се забавляват, а на финала успяваме да ги замислим и, надявам се, да ги променим към по-добро", добави тя.
Темите, които поставя спектакълът, са какво се случва в една връзка между мъж и жена, след като те попаднат в ежедневието и рутината, които ги отдалечават, кои са нещата, които можем да предприемем, за да съхраним отношенията си, колко важно е да се
Рапърът Метро Бумин е изправен пред съдебен иск от жена, която твърди, че е познавала и се е доверявала на суперпродуцента, носител на „Грами“ - преди той да я изнасили през 2016 г. Това съобщава сайтът Ти Ем Зи, позовавайки се на съдебни документи, с копия от които се е сдобил.
Документите по иска в съда са подадени от жена на име Ванеса Льоместър, която твърди, че към момента на деянието е страдала от депресия след смъртта на 9-месечния си син, но се е сгодила за Метро по време на пътуване до Лас Вегас през пролетта на същата година.
Ванеса твърди, че Метро я поканил в студиото си в Лос Анджелис, за да се забавляват на купон. Тя споделя, че е наблюдавала как Метро злоупотребява с кодеин, дори след предупреждения на приятелите му.
Жената разказва още как през септември 2016 г. е посетила Метро в студиото му и е взела половин хапче Ксанакс с глътка
„Далечно присъствие“ е наречен клавирният рецитал, който София Меликян ще изнесе на 20 септември в Националната музикална академия. Ще звучат творби от Рикардо Винес, Морис Равел, Деода дьо Северак, Хоакин Турина.
Събитието е част от новия градски фестивала за култура и изкуство „Аз съм София“, като част от програмата „София празнува 17 септември“.
София Меликян представя програма от испански и френски произведения, отдаващи почит на Рикардо Винес (1875-1943), влиятелният каталонски пианист и второстепенен композитор, който винаги е бил запален по новата музика от съвременни композитори, коментират организаторите
Тя е родена в Ереван, Армения, но израснала в Испания. Развива своята концертна дейност предимно в Испания и по света. Тя си
Пет изложби ще поставят началото на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Те ще бъдат открити тази вечер в Художествената галерия в крайморския град, съобщават организаторите на форума.
Греди Асса ще представи изложба „Пътувания: острови, морета“. Творбите в експозицията са създадени специално за събитието.
Проектът „Две фигури“ на скулптора Павел Койчев също може да бъде разгледан в Созопол. Произведенията ще бъдат изложени на крайбрежната улица в града.
В програмата на форума е и фотографската изложба на Асен Шопов на тема „Нашият Созопол“.
И Националната художествена академия представя изложба на свои възпитаници в рамките на 40-ото издание на Празниците на изкуствата „Аполония“. Публиката ще може да види дипломни работи и проекти на студенти от специалностите „
Чувстваме се много горди, че можем да представим това археологическо наследство на нашата публика във Вила "Гети", също така много развълнувани и малко притеснени, каза в интервю Сара Е. Коул, съкуратор на изложбата изложбата "Древна Тракия и античният свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция", която изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия.
"Подготовката за изложба от такава важност, значимост отне много време. Постигнахме споразумения с българското Министерство на културата и с нашите партньори от Националния археологически институт с музей в София“, каза другият куратор Йенс Дейнър. Той допълни, че работата е започнала преди около шест години, но е била забавена от КОВИД. „Но най-накрая сме тук, развълнувани сме и очакваме с нетърпение да приемем голям брой специални гости тази вечер", добави той.
В официалното откриване на фестивала се включиха талантливи деца от Попово, възпитаници на местни школи. Със стих, посветен на България, поздрав към хората в Дома на културата отправи Василка Петрова от поповското село Садина. Макар от години да живее в столицата, не стихва нейната привързаност към родния край, подчерта при представянето водещият на форума, народният певец от Попово Петър Кирилов.
Официалното награждаване на отличените и закриването на фестивала е насрочено за 13:00 часа на 2 ноември. Събитието ще бъде придружено с концерт на певицата Милена Таушанова.
Националният фестивал „Българийо, Родино моя“ се състои в Попово за втора поредна година, като дава възможност за изява на изпълнители и групи от цялата страна. Основната нишка, свързала всички участници е синовната обич към Родината и уважението, които дължим.